матиерик Африка з північної на південь простягся білш як на 7000 км. Точніші дані отримали при визначенні відстані за .........,тому що.....

1

Ответы и объяснения

2012-11-08T19:20:39+04:00

Африка - материк, другий за величиною після Євразії, частина світу. Площа 29200 тис. км. кв., а разом з островами, що лежать біля берегів Африки - 30,3 млн. км. кв. Населення Африки становить 933 млн. чоловік. На заході Африка омивається Атлантичним океаном, на півдні - Середземним морем, на сході й північному сході - Індійським океаном і Червоним морем. На території Африки розташоване 55 держав, з них три монархії, одна (Нігерія) - федеративна республіка, решта - республіки. Всі країни, за винятком ПАР, що розвиваються, більшість з них найбідніші в світі (70% населення живе за межею бідності).

Африка - материк компактної форми, зі слабкою горизонтальній і вертикальній розчленованістю поверхні. Береги здебільшого гористі і порізані слабо, мають мало зручних бухт і гаваней. Найбільший з заток Гвійнейський. Набагато менше за розмірами затоки Сидру (Б. Сірт) в Середземному морі і Аденську. Останній омиває з півночі найбільший півострів Африки-Сомали.Самый великий з островів Мадагаскар в Індійському океані відділений від Африки Мозамбіцьким протокою. В Індійському океані поблизу узбережжя Африки знаходяться острова Pemba, Занзібар, Мафія і невеликий архіпелаг Сокотра, а також архіпелаги Коморських островів, Сейшельських, Амиралтских і Маскаренських. В Атлантичному океані недалеко від Африки лежать острова Мадейра, Канарські, Зеленого Мису. Дуже невеликі острови Анлобон, Сан-Томі. Principe і Фернандо-За розташовані в Гвінейській затоці. 

Географічне положення Африки відмінно від інших континентів, оскільки вона розташована майже симетрично по відношенню до екватора: її сама північна точка-мис Энгела лежить під 37°20"; пн. ш., найпівденніша точка мис Голковий під 34°5" пд. ш. Таким чином, Африка майже цілком знаходиться між двома тропіками і лише північної і південної околицями заходить в субтропічні широти.

Особливістю географічного положення конфігурації Африки є неоднакова площа суші на північ і на південь від екватора, що має важливе значення в прояві зональності ландшафтів. Північна половина материка більш ніж у два рази ширше південної: від Зеленого Мису на заході до мису Рас-Хафун на сході відстань 7500 км; ширина південної половини не перевищує 3100 км.

В геологічному відношенні Африка - переважно докембрийская платформа, фундамент якого виступає на поверхню в межах Нубийско-аравійського, Аххагарского, Регибатского та інших щитів. Складчасті гори розташовуються лише на північному заході (гори Атлас) і на Півдні (Капські гори). Африка єдиний з материків, на якому найвищі вершини зосереджені не в зонах складчастих споруд. Вимерлий вулкан Кіліманджаро (5963 м) найвища точка материка та інші найвищі гори знаходяться на розбитому скидами Східно-Африканському плоскогір'я.

Вертикальне розчленовування Африки дуже слабке. В її рельєфі переважають плато, плоскогір'я і нагір'я. Середня висота материка близько 750 м над р. м. Таким чином, в цьому відношенні африканський континент поступається лише Антарктиді і Азії. З переважаючим висот рельєфу Африку можна розділити на два подконтинента північний, з висотами переважно нижче 1000 м, і південний, лежачий на висоті понад 1000 м. Межа, що розділяє їх, проходить по лінії Бенгелы (в Анголі) Массауа (в Еритреї). Північний подконтинент, більш широкий, називають Низьку Африкою; південний, більш вузький, Високою Африкою.

У зв'язку з равнинностью рельєфу і положенням більшої частини материка між тропіками обох півкуль, в Африці особливо яскраво проявляється закон географічної зональності екваторіального, субекваторіальних і тропічних поясів. В обидві сторони від екватора, від зони вологих екваторіальних лісів під пахвою Конго і на узбережжі Гвінейської затоки, послідовно змінюються зони субекваторіальних лісів, саваною і рідколісся, тропічних напівпустель і пустель, а також субтропічних сухих вічнозелених лісів і чагарників.