пояснити значення і походження фразеологізмів за словником фразеологізмів:
Дух часу,гордіїв вузол, прокрустове ложе, дамоклів меч, умивати руки, товкти воду у ступі, шите білими нитками, пахне смаленим.

1

Ответы и объяснения

2014-03-24T12:07:21+00:00
1)Дух часу - погляди,потреби і смаки суспільства певного періоду.
2)Гордіїв вузол - складна чи заплутана справа,яку важко розв'язати.
Цей афоризм пов'язаний з селянином Гордієм,який став царем Азії.Пророк порадив фрагійцям обрати царем того,кого першим зустрінуть з возом біля храму Зевса.Саме Гордію пощастило,і він став царем.На знак віддяки,Гордій поставив свій віз у храмі,і зав'язак міцним,заплутанним вузлом.За пророцтвом той,хто розв'яже цей вузол - стане царем всієї Азії.Таким став Александр Македонський.
3)Прокрустове ложе - надумане мірило, під яке насильно підганяють факти дійсності.
Походження цього фразеологізму пов'язане з розбійником Полипемоном,на прізвисько Прокрустор.Тих,хто приходив в гості до Прокрустора,розбійник вкаладав на ліжко.Тим,кому це ліжко було коротким - відрубав ноги,а тим,для кого ліжко було занадто довгим - "розтягував" ноги.
4)Дамоклів меч - постійна смертельна ,небезпека.
Одного разу приворний улюбленець тирана Діонісія - Дамокл під
час обіду почав всіляко вихваляти Діонісія,кажучи що той найщасливіша людина на світі.Діонісій вирішив провчити заздрісника,і посадив Дамокла на трон.Дамокл був дуже радісний,аж поки на побачив як над його головою на кінській волосині повис гострий меч,який в будь-який момент міг вбити Дамокла.Діонісій пояснив,що це символ постійної небезпеки,хто
має безмежну владу.
5)Умивати руки - ухилення від відповідальності.
З давніх-давен у багатьох східних народів існував ритуал миття рук.Коли людина прагнула відчистися від гріхів - умивала руки.Умивання рук - це симол невинуватості.
6)Товкти воду у ступі - займатися непотрібною справою;марно гаяти час, або безрезультатно говорити одне й те саме.
У давнину ченців,які завинили,примушували товкти воду у ступі увесь день і ніч.Така монотонна робота виховувала витримку і терпіння,проте не давала ніякого результату.
7)Шите білими нитками - невміло,погано зроблене,замасковане.
8)Пахне смаленим - передбачається небезпека.