твір рекомендація як звертатись до старших і однолітків.Використовуючи займеники

1

Ответы и объяснения

2013-05-22T20:10:35+04:00

Велику роль у розвитку людини грає сімейне виховання, умови розвитку. Але навіть виховуючись в одній сім'ї, діти часом виростають дуже різними. Отже, саме положення дитини в сім'ї робить на нього вплив.

У свідомості кожної людини існує "розумова картинка" старшого і молодшого дитини, "сукупність образів пам'яті", які їм відповідають.

При цьому важливо відзначити, що ці стереотипні уявлення про старшого і молодшого дитину дуже впливають на особистість людини, яка є старшим або молодшим. Справді, ми, батьки, абсолютно по-різному ставимося до своїх старшим і молодшим дітям, чекаємо від них різних речей. Тож чи варто дивуватися тому, наскільки різними вони виростають?

Для того щоб виявити стереотипні уявлення про старших і молодших дітей, що стосуються їх типового поведінки, характеру і зовнішності, в новосибірському педагогічному університеті проводилося спеціальне дослідження, в якому брало участь більше сотні людей. Вийшло чотири групи уявлень: старші про молодших, старші про старших, молодші про старших, молодші про молодших.

Резюмуючи дані дослідження можна сказати наступне:

Типова зовнішність. Старших дітей описують (і група старших, і група молодших) як високих, а молодших як маленьких, низьких. Можливо, це пов'язано з тим, що під час фізіологічного росту старша дитина вище молодшого. Старший брат (сестра) - акуратний і стрункий, а група старших відзначає в молодших неакуратність. Якість сили відзначають як у молодших, так і у старших дітей. Група молодших відзначає у себе безтурботність і усмішливість. При описі зовнішності часто характеризуються очі (колір) - ознака краси, близькості, волосся - ознака краси.

Типове поведінку. Старший - працює, навчає, дбає, допомагає, радить. Для групи молодших допомогу і поради найбільш важливі. Таким чином, старший виконує функції дорослого. При описі поведінки молодшого дитини найчастіше і в групі молодших, і в групі старших зустрічаються дієслова "грає", "навчається" і дієслова активного поводження (бігає, стрибає, скаче). Група старших вважає, що молодші багато конфліктують, тоді як молодші про себе такого не говорять. Можливо, молодші сприймають таку поведінку як відстоювання самостійності, а старші як бунт, конфлікт.

Типовий характер. Група молодших, описуючи старшого, ставить на перше місце спокій. Можливо, це пов'язано зі сприйняттям старшого як дорослого, на противагу своєму активному, дитячому поведінки. У старшого також відзначаються якості, важливі для діяльності (відповідальність, розсудливість, цілеспрямованість, серйозність), і "батьківські якості" (строгість, справедливість, доброта). При описі характеру молодшого дитини група молодших на перше місце ставить характеристику "веселий". Опис молодшого наповнений емоційними характеристиками (веселий, вередлива, легковажний, товариський, запальний). Молодші відзначають у себе гнучкість і розум, тоді як старші вважають їх легковажними і залежними.

Отже, старший брат (сестра) представлений високим, великим і струнким. Він володіє характеристиками дорослої людини: досвідчений, відповідальний, розсудливий. Його діяльність часто пов'язана з керівництвом (вчить, виховує, допомагає), більше орієнтована на інших.

Молодший брат (сестра) представлений маленьким, низьким. Він має характеристики дитини: вередлива, цікавий, веселий, залежна. Його діяльність спрямована на розваги, емоційний взаємодія (грає, гуляє, спілкується, веселиться, піклується про емоційну атмосфері), більш орієнтований на власне задоволення. У зв'язку з більш вираженою дитячої позицією молодшому часто доводиться доводити свою самостійність, чого старшому робити практично не доводиться.

Виростаючи, люди все одно залишаються старшими або молодшими. Погодьтеся, що майже кожен з нас може легко классіфіровать більшість своїх знайомих за ознакою старшинства в батьківській родині.