7. Установіть відповідність між реченнями та розділовими знаками, пропущеними у них.
1. Кома;
2. двокрапка;
3. тире;
4. крапка з комою.

A) Попереду йшов пастух зі смолоскипом і освітлював шлях коням, що тягли віз з обох боків воза йшли опришки, готові підтримати його, щоб не перевернувся на кам’янистій дорозі (В. Гжицький).
Б) За тим селом, де в полі бліндажі колись гули залізною луною, щебече дощик, сіє стороною і мак горить, і колос на межі (А. Малишко).
B) В чорнім горі й журі віру нашу не підтяти умирають матері, та не вмре ніколи Мати (М. Рильський).
Г) Попадавсь їм багач у руки вони його оббирали, а попадався вбогий вони його наділяли (Марко Вовчок).
Д) Сон літньої ночі колись мені снився, коротка та літняя нічка була, і сон був короткий він хутко змінився і зник, як на сході зоря розцвіла (Леся Українка).

8. Установіть відновідпість між схемами та реченнями.

A) Скрізь по обидва боки Раставиці на покаті стеляться чудові городи жовтіють тисячі соняшників що ніби поспинались та заглядають поверх бадилля кукурудзи на річку там набігли на річку високі коноплі і залили берег своїм гострим важким духом (І. Нечуй-Левицький).
Б) Батько хай їде орать його коні знають а я піду гулять мене гості чекають (Народна творчість).
B) Сонце і повітря лоскочуть щоки, а зелень ялинкових гілок виглядає з-під снігу так свіжо, що, здається, надворі стоїть весна, одягнена у білі шати (М. Коцюбинський).
Г) Недарма деякі люди життя своє присвячують, щоб вибудувати й дослідити своє генеалогічне дерево, бо людина – єдина істота, яка має відчуття історії, і коли відчуття в ній згасає, вона морально дичавіє (Вал. Шевчук).
Д) Коли він торкався смичком струни скрипки, все на світі зникало і залишалася тільки музика (В. Собко).

9. Установіть відповідність між реченнями та видами зв’язку.
1. Безсполучниковий та сполучниковий підрядний;
2. безсполучниковий та сполучниковий сурядний;
3. сполучниковий сурядний та підрядний;
4. безсполучниковий та сполучниковий сурядний і підрядний.

A) Світ падав на бризки білої хвилі, що лилася по камінні, й хвиля блищала у густій зеленій тіні, як снопи срібла та кришталю (І. Нечуй-Левицький).
Б) Стояла тиха і по-своєму хвилююча година: згори на верховіття лісу опускався сизий присмерк, а внизу з-під кожного куща виповзав туман, тому здавалось, що над землею коливалися два неба (М. Стельмах).
B) Умирають майстри, залишаючи спогад, як рану, в барельєфах печалі уже їм спинилася мить; а підмайстри іще не зробились майстрами, а робота не жде, її треба робить (Л. Костенко).
Г) Народи й царства мруть, міняються віки, і там, де чабани дрімали супокійно, зростають городи, киплять криваві війни, в змаганні вічному шаліє люд! (М. Рильський)

Прочитайте текст. Виконайте завдання 10-11 до нього

Вир

(1) Багато страшних легенд складено про той вир, і Тимко хоч і не вірив у них, проте кожного разу, коли плив Ташанню, обминав страшне місце. (2) Але зараз зовсім забув про нього і опам’ятався лише тоді, коли човен рвонуло вбік, він перевернувся і холодна вода стьобонула по самі ніздрі, закрутила його, всмоктуючи в чорну глибину. (3) Тимко шалено загрібся руками й ногами, але одежа на ньому намокла і в’язала кожен рух. (4) Човен віднесло течією, так що Тимко вже не мав ніякої надії врятуватися і напружуючи всі свої сили течію влітку й то тяжко, взимку ж неможливо. (6) ‘Гимка стало тягнути вниз, і хто його знає, чим би все закінчилось, та нагодився на ту хвилю Джмелик на човні, що для забави ганяв щук на мілководді. (7) Він і врятував Тимка, забравши на своє суденце.
(За Г. Тютюнником)

10. Виберіть всі складні речення з різними видами зв’язку.

11. Позначте речення, у якому є пунктуаційна помилка

Самостійно сформулюйте відповідь на завдання 12
12. Складіть невеликий роздум (8-10 речень) на тему: «Сім’я – найбільший скарб». Використовуйте складні речення з різними типами зв’язку.

1

Ответы и объяснения

2013-03-21T21:40:53+04:00

7. 1 - б, 2 - г, 3 - в, 4 - д.

8. А где схемы?

9. 1 - г, 2 - в, 3 - а, 4 - б.

10. 1,2,5

11. 4

12. Сім*я - найбільший скарб. У мене э сі*я, яку я дуже люблю і пишаюся нею. Але більшість дітей не мають сім*ї,вони покинуті батьками, і про них ніхто не піклується так,як про нас наші рідні. Таких дітей дуже багато,і хочеться, щоб у кожного була сім*я, щоб вони знайшли її.І ті діти, що мають сім*ю повинні берегти її, намагатися робити те, щоб і  у всіх була сім*я.