Ответы и объяснения

2013-03-03T19:48:24+04:00

Майже на кожній сторінці «Мандрів Гуллівера» натяки на сучасні автору суспільні відносини і події. Багато з них давно вже втратили свою гостроту і злободенність. Дійсний зміст окремих глав і епізодів ми можемо тепер відновити тільки за допомогою історичних джерел та коментарів. Але найголовніше в книзі Свіфта - пекуча ненависть до дармоїдам усіх мастей і рангів, повагу і любов до чесних трудівників, руками яких у світі створено всі матеріальні блага. Вигадка Свіфта і його винахідливість воістину невичерпні. У яких тільки бувальцях не побував його Гулівер! Але за всіх обставин, комічних або жалюгідних, він ніколи не втрачає розважливості і холоднокровності - якостей, типових для середнього англійця XVIII століття. Про свідомо неправдоподібних речах Гуллівер розповідає таким незворушно-спокійним тоном очевидця, що створюється ілюзія повної достовірності, яка підкріплюється до того ж найточнішим дотриманням пропорцій і розмірів, ретельними арифметичними підрахунками і рясними фактичними відомостями.

Наприклад, в описі Ліліпутії Свіфт виходить з передумови, що зростання ліліпутів у дванадцять разів менше зростання Гуллівера, а тому в цій країні заходи поверхні зменшуються відповідно в 144 рази, а обсягу - в 1728 разів. У країні велетнів, де Гуллівер сам стає ліліпутом, ми знаходимо зворотні співвідношення. У країні ліліпутів Гуллівер зустрічає майже такі ж звичаї і звички, як у себе на батьківщині. Ліліпути страждають манією величі, марнославством і себелюбством, найбільше цінують багатство, чини та відзнаки, вважають свого крихітного короля наймогутнішим монархом у світі, сваряться, пліткують, інтригують, ведуть міжусобні війни. Ворогуючі політичні партії ліліпутів - висококаблучнікі і нізкокаблучнікі - разюче нагадують англійських торі і вігів, а секти гострокінечників і тупоконечников, які не можуть прийти до остаточного рішення, з якого кінця слід розбивати яйця, - сатира на релігійні суперечки того часу.

Свіфт заперечував даний з усім свавіллям і жорстокістю в ім'я кращого майбутнього, яке, на його думку, перетворює і виправить світ. Хоча образ цього далекого майбутнього малювався Свіфту в туманних, неясних обрисах, воно тим не менш не було схоже на вже склалося в його час буржуазне суспільство, пороки якого він викривав з такою ж нещадністю, як і пережитки середньовічного минулого. У дитячих виданнях опускаються глибокі роздуми автора про політику. Залишається в основному пригодницька канва твору. Це робить книгу Свіфта доступною навіть для дошкільнят. Казкова фантастика «Гуллівера» має і певну пізнавальну цінність, допомагаючи дитині відчути відносність своїх звичних уявлень про великому і малому. Ті ж самі явища і предмети, які здаються незначними Гулліверу-велетню, стають грандіозними і набувають зовсім іншого значення, коли він дивиться на них очима ліліпута.